KONTAKTY

HABIBIproKoně
Rohozec 48
67923 Lomnice
tel: +420 733 326 168
napište nám
MVDr. Romana Babáková - výživa a zdraví koní
Ing. Petr Kubal - kovovýroba mobilních napaječek

NOVINKY

arr3Habibi IMUNITA-4-AllNOVINKA! Představujeme Vám první z našich chystaných novinek. Habibi IMUNITA-4-All je směs toho... arr3PF 2020Upřímně Vám děkujeme za důvěru a spolupráci v roce 2019. Budeme tu pro Vás i v tom dalším roce 2020... arr324.12. 2019 - 3.1.2020 Čerpáme dovolenou a i Vám přejeme pohodové prožití svátečních dní. Upřímně Vám děkujeme za důvěru v předešlých letech a přejeme hodně štěstí a zdraví pro Vás i Vaše koně v roce 2020! Váš tým Habibi pro koně.czarr3DOVOLENÁ 24. 6. - 7. 7. 2019V tomto termínu budeme čerpat dovolenou a bohužel nebudeme moci vyřizovat po tuto dobu Vaše... arr3DOVOLENÁ 10. - 14. 9. 2018V tomto termínu nebudeme odesílat zásilky. Vaše objednávky budeme expedovat v nejbližším možném... arr3VÝSTAVA: PARDUBICE 25.-26.8.2018KONĚ V AKCI - Přijďte za náma na stánek popovídat o potížích Vašich koní. Také Vám letos naposledy... arr3DOVOLENÁ 2. - 14. 5. 2018V době dovolené budeme odesílat zásilky pouze omezeně a to kurýrní službou InTime. Doba dodání bude... arr3VSTUPENKY ZDARMA - VÝSTAVA FOR HORSE 2018 12.-15.4. 2018  VSTUPENKY NA VELETRH "FOR HORSE 2018" ZDARMA pro naše fanoušky na Facebookovém profilu Habibi... arr321.3. - 25.3.2018 POZVÁNKA NA JARNÍ JEZDECKÝ FESTIVAL V LYSÉ NAD LABEM 2018   Chystáte se na... arr3PF 2018arr3ZMĚNY CEN ZA POŠTOVNÉ A ZPŮSOBŮ DORUČOVÁNÍ V ROCE 2018Došlo ke změnám v poštovném - poštovné přes Českou poštu se v roce 2018 bude odvíjet podle hmotnosti... arr3HABIBI - SOUTĚŽ LÉTA 2017HABIBI - SOUTĚŽ LÉTA 2017!!! VYHRAJTE NOVINKY 2017 OD HABIBI: 1. HABIBI - KLOUBY, ŠLACHY, VAZY,... arr3VÝSTAVA: LYSÁ NAD LABEM 15.-17.9.2017Pojedete na výstavu? Dovezeme Vám tam Vaše oblíbené směsi Habibi a ušetříte na poštovném. Objednávky... arr3VELKÉ ZLEVNĚNÍ HABIBI TRÁVENÍ BASIC!Chtěli jsme pro Vás vytvořit co možná cenově nejdostupnější probiotickou podporu. Z toho důvodu jsme... arr3PF 2017arr3"KŮŇ 2016" LYSÁ NAD LABEMPřijďte za námi na výstavu do Lysé nad Labem 23.9.-25.9.2016 ... arr3PF 2016 a plány pro rok 2016   Předsevzetí v projektu HABIBI pro Koně pro rok 2016 - na co se můžete těšit? 1. Dokončení... arr3Jitka a její kobylka Bibi (foto: Marie Votavová) JITKA A JEJÍ KOBYLKA BIBI –  CHRONICKÝ PRŮJEM NEZNÁMÉHO PŮVODU Jitka...

ČLÁNKY A REFERENCE » ZÁKLADNÍ BODY VÝŽIVY KONÍ

ZÁKLADNÍ BODY ZDRAVÉ VÝŽIVY KONĚ


  • OBJEMNÉ KRMIVO:

Přístup ke kvalitnímu objemnému krmivu - pastvě, senu, senáži, případně přídavku kvalitní krmné slámy nepřetržitě po dobu celého dne 24 hod.


  • JÁDRO:

Kůň není uzpůsoben přijímat velká množství jádra na jedno krmení - má malý žaludek. Jádro proto krmte maximálně 2-2,5 kg na jedno krmení. Pokud potřebujete dodat koni více jádra (např. koně v zátěži, špatně krmitelní koně), pak jej rozdělte do více denních krmení.

Jádro (obilí, šroty, granule, musli) v nadměrných dávkách mohou překyselovat žaludek a střeva koně. Část energie je proto vhodné nahrazovat tuky.

Jaké jádro zvolit? Jaké množství krmit? Můžete volit mezi statkovými krmivy (obilí a jejich šroty) a komerčními krmivy. Se statkovými krmivy je více práce a je nutné nastavit krmnou dávku s pomocí výživáře. V krmení statkovými krmivy může vznikat velká chybovost a časté změny krmné dávky, což není pro zažívání koně zdravé. Statkovými krmivy by měli krmit pouze chovatelé se zkušenostmi, se znalostmi výživy koní a ve spolupráci s výživářem, který stanoví krmnou dávku. Komerční krmiva jsou v tomto mnohem jednodušší pro chovatele a lepší pro koně - chybovost v nastavení vyrovnané krmné dávky je minimální, pokud dodržujete dávkování doporučená výrobcem. Kůň tak má v jádře vyrovnaný poměr živin a pokud není kůň problémový strávník, pak můžete krmnou dávku pomocí komerčních krmiv nastavit i bez asistence výživářského poradce.

Kůň by nikdy neměl přijímat jádro na lačný žaludek! Před krmením jádra tedy umožněte koni přijmout objemné krmivo (pastva, seno, krmná sláma).

Po nakrmení jádrem by měl mít kůň klid, než začne pracovat.


  • VITAMÍNY – MINERÁLY

Vitamíny-minerály by jste měli dodávat svému koni podle doporučení výrobce. Potřeba vitamínů a minerálů se liší u jednotlivých kategorií koní. Vždy hleďte na zdroje vitamínů a minerálů – komerční krmivo (granule, musli, různé doplňky) a hlídejte, aby jste nepřekrmovali některé složky díky dodávání více doplňků a nebo aby tyto složky v krmné dávce naopak nechyběly.

Zdroje mikroprvků mohou být různé. Nejlepší pro organismus jsou mikroprvky v organické podobě, tedy v takové, která je pro tělo již připravena přímo k použití a ve které by ji normálně kůň z přírody přijal. V současnosti však nemůže kůň migrovat a vybírat si potravu z různých lokalit a tak mu tyto složky krmné dávky dodáváme my. Organické formy jsou pro koně šetrnější a dokáže je daleko lépe využít.  Organické formy mikroprvků od Alltechu najdete ve směsích Habibi.


  • VODA

Přístup k vodě musí mít kůň 24 hod denně. Voda má být čerstvá a čistá. Dávejte pozor, aby nebyly nečistoty v napaječkách, neplesnivěly zbytky v napaječkách a kolem nich, aby v létě při pobytu na pastvě neměli koně vodu v napájecích nádobách zkaženou a kontaminovanou řasami. V zimě naopak hlídejte zamrzání napájecích systémů a kádí. Lízání sněhu koním rozhodně nestačí.

 

  • POHYB

Možná by si někdo mohl myslet, že pohyb není součástí zdravé výživy, ale ano. Každý kůň by měl mít možnost každodenního pohybu. Některá zažívací onemocnění mohou vznikat právě díky omezení pohybu. Naopak některá onemocnění např. vředy mohou vznikat právě následkem rychlé pohybové zátěže bezprostředně po nakrmení jádrem.

 

Pohyb je pro koně důležitý zejména pro dobrou a vyrovnanou psychiku a proto bychom mu měli umožnit maximální pobyt ve výběhu či na pastvě ideálně s dalšími koňskými kamarády.