- Úvod
- ČLÁNKY A REFERENCE
- ZÁKLADNÍ BODY VÝŽIVY KONÍ
ZÁKLADNÍ BODY ZDRAVÉ VÝŽIVY KONĚ
- OBJEMNÉ KRMIVO:
Přístup ke kvalitnímu objemnému krmivu - pastvě, senu, senáži, případně přídavku kvalitní krmné slámy nepřetržitě po dobu celého dne 24 hod.
- JÁDRO:
Kůň není uzpůsoben přijímat velká množství jádra na jedno krmení - má malý žaludek. Jádro proto krmte maximálně 2-2,5 kg na jedno krmení. Pokud potřebujete dodat koni více jádra (např. koně v zátěži, špatně krmitelní koně), pak jej rozdělte do více denních krmení.
Jádro (obilí, šroty, granule, musli) v nadměrných dávkách mohou překyselovat žaludek a střeva koně. Část energie je proto vhodné nahrazovat tuky.
Jaké jádro zvolit? Jaké množství krmit? Můžete volit mezi statkovými krmivy (obilí a jejich šroty) a komerčními krmivy. Se statkovými krmivy je více práce a je nutné nastavit krmnou dávku s pomocí výživáře. V krmení statkovými krmivy může vznikat velká chybovost a časté změny krmné dávky, což není pro zažívání koně zdravé. Statkovými krmivy by měli krmit pouze chovatelé se zkušenostmi, se znalostmi výživy koní a ve spolupráci s výživářem, který stanoví krmnou dávku. Komerční krmiva jsou v tomto mnohem jednodušší pro chovatele a lepší pro koně - chybovost v nastavení vyrovnané krmné dávky je minimální, pokud dodržujete dávkování doporučená výrobcem. Kůň tak má v jádře vyrovnaný poměr živin a pokud není kůň problémový strávník, pak můžete krmnou dávku pomocí komerčních krmiv nastavit i bez asistence výživářského poradce.
Kůň by nikdy neměl přijímat jádro na lačný žaludek! Před krmením jádra tedy umožněte koni přijmout objemné krmivo (pastva, seno, krmná sláma).
Po nakrmení jádrem by měl mít kůň klid, než začne pracovat.
- VITAMÍNY – MINERÁLY
Vitamíny-minerály by jste měli dodávat svému koni podle doporučení výrobce. Potřeba vitamínů a minerálů se liší u jednotlivých kategorií koní. Vždy hleďte na zdroje vitamínů a minerálů – komerční krmivo (granule, musli, různé doplňky) a hlídejte, aby jste nepřekrmovali některé složky díky dodávání více doplňků a nebo aby tyto složky v krmné dávce naopak nechyběly.
Zdroje mikroprvků mohou být různé. Nejlepší pro organismus jsou mikroprvky v organické podobě, tedy v takové, která je pro tělo již připravena přímo k použití a ve které by ji normálně kůň z přírody přijal. V současnosti však nemůže kůň migrovat a vybírat si potravu z různých lokalit a tak mu tyto složky krmné dávky dodáváme my. Organické formy jsou pro koně šetrnější a dokáže je daleko lépe využít. Organické formy mikroprvků od Alltechu najdete ve směsích Habibi.
- VODA
Přístup k vodě musí mít kůň 24 hod denně. Voda má být čerstvá a čistá. Dávejte pozor, aby nebyly nečistoty v napaječkách, neplesnivěly zbytky v napaječkách a kolem nich, aby v létě při pobytu na pastvě neměli koně vodu v napájecích nádobách zkaženou a kontaminovanou řasami. V zimě naopak hlídejte zamrzání napájecích systémů a kádí. Lízání sněhu koním rozhodně nestačí.
- POHYB
Možná by si někdo mohl myslet, že pohyb není součástí zdravé výživy, ale ano. Každý kůň by měl mít možnost každodenního pohybu. Některá zažívací onemocnění mohou vznikat právě díky omezení pohybu. Naopak některá onemocnění např. vředy mohou vznikat právě následkem rychlé pohybové zátěže bezprostředně po nakrmení jádrem.
Pohyb je pro koně důležitý zejména pro dobrou a vyrovnanou psychiku a proto bychom mu měli umožnit maximální pobyt ve výběhu či na pastvě ideálně s dalšími koňskými kamarády.