Prosíme zákazníky, kteří si přejí platit v Eurech, aby na horní liště přepnuli měnu e-shopu na eura. Příjemný nákup.
Logo
0 ks
za Kč 0,00
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
19.01.2023
SOUTĚŽ NA FACEBOOKU!
Dovolujeme si Vás pozvat na náš facebook, kde právě probíhá soutěž o balení IMUNITY-4-ALL!!! Neváhejte a připojte se k nám a zasoutěžte si o tento na... číst celé
31.12.2022
PF 2023  Vážení zákazníci, upřímně Vám děkujeme za Vaši přízeň a důvěru v roce 2022. Ať jste v roce 2023 šťastní, zdraví a ať je Váš každý den plný k... číst celé
05.06.2022
!!! NOVINKA !!! HABIBI ORGANIKA amino - omega BALANCER s Nukleotidy
Je to tady! Zhmotnění více než 2 let příprav!!! S hrdostí a radostí Vám představujeme naši novou úžasnou a GRANULOVANOU směs HABIBI ORGANIKA amino - o... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. ČLÁNKY A REFERENCE
  3. PŘÍBĚH HABIBI

PŘÍBĚH HABIBI

 

 

Projekt HABIBI PRO KONĚ je mi velkým posláním. Každý osobní životní projekt má i svůj příběh. Můj příběh začal již dávno, když jsem si domů na zahradu pořídila postarší arabskou klisnu a hřebce a těm se po dvou letech narodilo hříbátko - můj vysněný životní kůň... HABIBI.

Ale to by nebyl život, kdyby bylo vše tak idilické. A tak se stalo, že naše mlaďoučká kobylka Habibi velmi těžce onemocněla. I to však patří k životu.  Vše má nějaké své řešení a mnohdy se i v těžkých situacích člověk dokáže posouvat dál. Když se při tom posouvání daří i pomáhat druhým, pak je to posouvání o to hezčí.  Leckdy v těžkých životních situacích můžeme najít okamžiky, které nás mohou i obohatit - mne a mou Habibi život přetvořil a nasměroval směrem, který mi za daných okolností dává ten největší smysl.

A takhle to začalo...

 

Habibi, mladá plnokrevná arabská klisna, těžce onemocněla rok po svém narození. Příznaky onemocnění a reakce (nebo spíše nereakce) na jakoukoliv terapii byly záhadou pro terénní veterináře.

Habibi byla odvezena na kliniku koní VFU Brno, kde prodělala všechna možná vyšetření od punkci kloubů, ultrazvuky a rentgeny až po odběr mozkomíšního moku. Přesto byl konečný verdikt o příčině jejích potíží stále zahalen hořkým tajemstvím. Její stav naznačoval, že se jí doslova „splašil“ imunitní systém a způsoboval poškození vlastního organizmu, zejména kloubů. Příčina neznámá. Domnívali jsme se, že to mohla způsobit borelióza, avšak v té době ještě neexistovaly metody, kterými by bylo možné toto onemocnění u koní potvrdit. Habibi byla přeléčena na boreliózu i na několik dalších možných příčin, avšak překotná imunitní reakce se už nedala zastavit a kobylka se prudce zhoršovala.

Jediné, co dokázalo zvrátit tento proces byly velké dávky silných kortikoidů, které jí však ubližovaly závažnými vedlejšími účinky – schvácení kopyt, riziko rozvoje vředů, oslabení obranyschopnosti organizmu proti onemocněním i parazitózám a o špatném vlivu kortikoidů na kosti a klouby rostoucího mladého organizmu ani nemluvě. O Habibi pečovali na Klinice chorob koní na VFU Brno a posléze byla dlouhé měsíce, vlastně roky léčena i doma ve své rodné rodinné stáji. Měla fáze, kdy se zdála být normálním zdravým mladým spokojeným koněm, ale měla také období, kdy se prudce zhoršila a musela opět dostávat několikatýdení až několikaměsíční kůry kortikoidů.  To vše se naučila snášet neuvěřitelně statečně a její chuť do života mi dávala sílu unést ten pohled na její opakující se utrpení. Přiznávám, že mnohokrát jsem jí to celé chtěla ulehčit a ukončit to, ale  ona chtěla stršně moc žít -  vždy se po pár dnech „oklepala“ a zase začla běhat, válet se a dělat hříběcí lotroviny. Vždy, když se jí udělalo lépe, tak dováděla, jakoby to chtěla vše dohnat.

Postupem času se mi dařilo vypozorovat, co jí vadí, co jí pomáhá a upravovala jsem podmínky jejího chovu jejím potřebám. Přizpůsobovala jsem je jejímu momentálnímu stavu. Začala jsem se také intenzivně věnovat ovlivňování jejího zdravotního stavu přes výživu a to i díky náhodě, která mne přivedla na jednom z veterinárních seminářů k firmě Alltech.

A tak vznikly Speciální směsi Habibi....

Alltech je světovou špičkou v oboru zvaném – nutrigenomika ve výživě zvířat. Nutrigenomika je věda, která sleduje souvztažnosti výživy a jejího vlivu na „zapínání nebo vypínání“ projevů genů. Jinými slovy – jak dokážeme ovlivnit zdravotní stav a výkon zvířete výživou. Vždy mne zajímala zdravá výživa, ale do té doby jsem si zdaleka neuvědomovala její potenciál. Přidala jsem se k Alltechu a dále měla možnost studovat a v praxi sledovat, jak optimalizace výživy dokáže udělat ohromné rozdíly v chovech skotu, kde jsou i malé úpravy relativně dobře vyhodnotitelné v tak velkém množství krav a při všech možnostech mnoha sledovaných parametrů při běžných kontrolách užitkovosti. Jako zástupce Alltechu i pro koňskou sekci v ČR jsem pak tyto zkušenosti z několiksethlavých chovů dojnic využívala i při řešení mnohdy zapeklitých zdravotních potíží jednotlivců koní. Ćasto jsem se setkávala s faktem, že chovatelé mnohdy jakoby v začarovaném kruhu řeší potíže svých koní, aniž by řešili příčinu. Když jsem pochopila, že jako veterinářka nemusím léčit pouze nemoci, ale dokážu jim pomáhat předcházet přes výživu, věděla jsem, že toto je cesta, po které chci pokračovat.


Tak vznikly speciální receptury cílené na různé zdravotní potíže koní, které jsem pojmenovala po mé životní kobylce Habibi, která mne na tuto cestu vlastně přivedla. Tyto receptury využívají nutrigenomických poznatků Alltechu a jsou sestavené z vysoce kvalitních surovin, které Alltech vyvíjí – například. organické formy mikroprvků, včetně skvělého organického selenu Sel-plex, vyvazovače plísňových toxinů z krmiva, probiotické kvasinky, které mi pomohly udržet trávení mé Habibi při dlouhodobých antibiotických kůrách a další. Speciálky Habibi využívají i bylinky a vitamíny tak, aby pro koně s danými zdravotními komplikacemi byla podpora co možná nejširší – na co nejvíce úrovních, protože organizmus a jeho zdraví je jedno velké puzzle, kde vše souvisí se vším. Proto se snažím při sestavování receptur hledět na zdravotní potíže koní pohlížet holisticky.

První speciálky se týkaly konkrétních zdravotních komplikací – jako je trávení, imunita, svalové problémy, deficit selenu a na zpracování čekala nekvalitní kopytní rohovina, špatné přelínání, podlomy. Ale vzhledem k tomu, že většina podobných potíží vychází právě z nedostatků ve výživš, vznikla nakonec směs doplňující denní potřebu vitamínů a minerálů - Habibi Organika, která dává koni „náboje“ pro obranu při běžné i zvýšené zátěži, ať už jde o práci nebo zdánlivě běžné situace jako je třeba obyčejné přelínání. Často se nemoci u koní projeví právě po jarním nebo po podzimním přelínání, které je pro koně velmi náročné na potřebu vitmínů a minerálů. Kůň pokud nemá jejich dostatečný přísun v potravě, nevydrží jít tzv. „ze sebe“ do nekonečna a tak „vyskakují“  mnohé nespecifické potíže – nekvalitní kopytní rohovina, podlomy, matná srst, nachlazení, kašel, výtoky z nozder, snížená imunita, únava, špatná regenerace po zátěži. Proto vznikla Habibi komplet vitamínová a minerální směs, která obsahuje vysoce kvalitní zdroje – mikroprvky od Alltechu ve stabilní organické formě – Bioplexy a Sel-plex (organický selen). Tyto jsou pro organizmus dobře využitelné a tudíž není potřeba je překrmovat a zatěžovat tak organizmus a životní prostředí, jsou šetrné a podávané ve formě, kterou umí organizmus hned použít bez nutnosti náročného a mnohdy zatěžujícího přetváření. Obyčejné zásobení vybalancovanou denní dávkou kvalitních minerálů a vitamínů umožní koni samotnému vyřešit si mnoho zdravotních potíží a nebo ještě lépe – umožní koni mnohým zdravotním komplikacím předejít.


Habibi se pomalu postupně lepšila. Po čase se její potíže s rozbouřenou imunitou rozjížděly už jen sporadicky, právě při přelínání a byly mírnější. Časem se nám tyto záchvaty dařily zvládat již jen doplňky výživy a nakonec záchvaty rozbouřené imunity přestala mít úplně. Zůstaly jí však bohužel trvalé následky v podobě artrózy, ale i to jí nebránilo v celodenním spokojeném potloukání se po pastvině s ostatními koňmi.  To bylo přesně to, co pro své poškozené klouby potřebovala - celodenní pomalý průběžný pohyb a to jsme podpořili i směsí Habibi - klouby, šlachy, hojení v kombinaci s Habibi - Detoxem. 

Byl to způsob, jak Habibi ulevit i s rozvinutou artrózou – právě i kvůli ní vznikla Speciálka na klouby, na které ve složení nešlo šetřit. Kombinací účinné kloubní výživy, silných bylinných extraktů s protizánětlivými účinky, výtažků DHA – polynenasycených mastných kyselin z vodních řas, organických Bioplexů a Sel-plexu, vitamínů a  dalších složek se podařilo vytvořit komplex ucelené podpory pojivové tkáně jako takové -  nejen, že tato speciálka pomáhá vyživit pojivovou tkáň (klouby, šlachy, vazy, podkoží) a tím „promazat“ a zlepšuje tak hybnost, ale také omezuje bolestivost a nežádoucí záněty v kloubech a šlachách, které by jinak tyto tkáně ještě více poškozovaly a přitom podporuje přirozené pochody zapojené do hojení těchto struktur. Snažili jsme se tak co nejvíce zpomalit nezvratné poškozování kloubů.

Habibi stále vyžadovala individuální přístup. Prožily jsme obě mnoho těžkých chvil a mnohokrát jsem přestávala vidět „to světlo na konci tunelu“. Měly jsme ale obě štěstí, že v těchto chvílích mne vždy někdo podržel a dodal mi sílu a odvahu překonávat opakující se záchvaty mé kobylky.  Veliký dík patří panu doktorovi Jahnovi z kliniky chorob koní, VFU Brno, který celou dobu sledoval vývoj stavu jejího onemocnění. Snad tato podrobná dokumentace tak atypického případu pomůže jiným koním, kteří by se dostali do podobných potíží. Již se dokonce podařilo zpracovat Habibin případ do odborné postgraduální studie a informace tak budou dostupné pro další lékaře pokud narazí na podobné onemocnění. Dále mi velmi pomohli i ostatní lékaři z VFU Brno z kliniky koní, kteří se o Habibi starali, když byla na klinice a nebo když jsem s nimi konzultovala její různé problémy.  Také vděčím přípravkům od Alltechu – bez nich by Habibi jen těžko zvládla dobrat všechna ta antibiotika a překonat všechny vedlejší účinky kortikoidů.

Po několika spokojených letech na pastvinách ve stádu svých koní a se svými lidmi...

Sice jsme dokázali u Habibi zastavit záchvaty rozbouřené imunity, ale tyto zánětlivé procesy způsobily silnou zhoršující se artrozu kloubů. Habibi se sice tvářila, že se nenechá ničím zastavit. Ale já viděla, že chodí čím dál hůře a že se blíží den, kdy budu muset posbírat všechnu odvahu a pomoci Habibi odcválat na věčné pastviny.

Toho dne jsem se vždy bála a nedokázala jsem si představit, jak rozhodnu, že teď je ten správný čas. Toho se bojíme asi všichni koňáci nejvíce. V té době mi kamarádka - úžasná paní, která se stará o nemocné a staré koně, řekla, že se nemám bát, že až ten správný čas přijde, tak si Habibi řekne a já že to poznám. Tenkrát jsem jí to nevěřila, protože i když mívala Habibi těžká období, nikdy jsem necítila, že by to chtěla ukončit. Ale nakonec to v létě 2019 přislo.... Habibi si řekla a já to poznala. Přijel za ní ještě i pan doktor a pomohl naší veterinářce vše připravit. Habibi byla tak klidná a v míru, bylo to velmi důstojné. Byli jsme s ní i my - její lidé i všichni její čtyřnozí kamarádi až do konce. Slunce zapadalo a zalilo vše do zlata, když Habibi naposledy usnula na trávě pod višní. Naše fenka, se kterou se měly moc rády u Habibi zůstala ležet až do tmy. Někteří koně si k ní v noci také přišli lehnout na druhé straně ohrady. Tohoto dne jsem se vždy tolik bála, ale paradoxně to byl nakonec den neskutečně klidný a plný souznění. Habibi byla veliká a silná osobnost a její síla jakoby tu stále byla s námi. Je to něco mezi nebem a zemí, jak nás ti koně umí tvarovat. 

Habibi mne přiměla hodně přemýšlet o různých přístupech k chovu, zdraví i výživě. Přiměla mne měnit jí podmínky podle jejích momentálních potřeb, přiměla mne na sobě hodně pracovat a to mne posouvalo stále dál nejen osobně, ale i profesně až k řešení potíží i jiných koní. Uvědomila jsem si, že koně zbytečně trpí mnoha „civilizačními“ chorobami dnešní doby. Proto vznikl projekt – HABIBI PRO KONĚ – aby pomohl lidem chovat své koně podle jejich individuálních potřeb – ať jde jen o základní přirozené potřeby koně nebo o specifické individuální potřeby při onemocněních.

Habibi znamená arabsky „miláček“ a to ona opravdu byla. Všechno mi ohromně vracela. Věřím, že věci se v životě dějí tak, jak mají - díky boji s těžkou nemocí své Habibi jsem se vlastně opravdu našla a tak vám nyní mohu představit projekt HABIBI PRO KONĚ a jsem vždy velmi ráda, když se podaří pomoci koním a jejich majitelům. A to celé je dílo naší úžasné krásky Habibi :-)

Poselství od Habibi:

"Pro každého koňáka je ten nejkrásnější pocit, když dostane důvěru svého koně a když se zaslouženě stane jeho "stádem". Ať jste stádem pro vašeho koně a ať jsou vaše společné chvíle plné pohody a souznění." :-)

MVDr. Romana Babáková

www.HABIBIproKone.cz


 

 

Odborné poradenství

MVDr. Romana Babáková

+420 733 326 168

info@habibiprokone.cz

 

 

Internetový obchod

Mgr. Martina Skrejvalová

e-shop@habibiprokone.cz

Kovodílna

Ing. Petr Kubal

+420 725 062 963

petr.kubal6@seznam.cz

Habibi pro koně - kontaktujte nás
Logo
MVDr. Romana Babáková
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz