KONTAKTY

HABIBIproKoně
info@habibiprokone.cz
tel: +420 733 326 168
MVDr. Romana Babáková - výživa a zdraví koní
Ing. Petr Kubal - správa e-shopu

NOVINKY

arr3DOVOLENÁ 24. 6. - 7. 7. 2019V tomto termínu budeme čerpat dovolenou a bohužel nebudeme moci vyřizovat po tuto dobu Vaše... arr3ZKRACUJEME DOBU DODÁNÍ CISTERNOVÝCH MOBILNÍCH NAPAJEČEKCISTERNOVÉ MOBILNÍ NAPAJEČKY jsou Vám nyní k dispozici okamžitě. Pokud uvažujete o napaječce pro... arr3NOVINKA - EKONOMICKÉ BALENÍ HABIBI-SORB 10KG!!!VYCHÁZÍME VSTŘÍC VAŠIM PŘÁNÍM a zařazujeme velké ekonomické balení HABIBI-SORBU v 10kg papírových... arr3PF 2019arr3DOVOLENÁ 10. - 14. 9. 2018V tomto termínu nebudeme odesílat zásilky. Vaše objednávky budeme expedovat v nejbližším možném... arr3VÝSTAVA: PARDUBICE 25.-26.8.2018KONĚ V AKCI - Přijďte za náma na stánek popovídat o potížích Vašich koní. Také Vám letos naposledy... arr3DOVOLENÁ 2. - 14. 5. 2018V době dovolené budeme odesílat zásilky pouze omezeně a to kurýrní službou InTime. Doba dodání bude... arr3VSTUPENKY ZDARMA - VÝSTAVA FOR HORSE 2018 12.-15.4. 2018  VSTUPENKY NA VELETRH "FOR HORSE 2018" ZDARMA pro naše fanoušky na Facebookovém profilu Habibi... arr321.3. - 25.3.2018 POZVÁNKA NA JARNÍ JEZDECKÝ FESTIVAL V LYSÉ NAD LABEM 2018   Chystáte se na... arr3PF 2018arr3ZMĚNY CEN ZA POŠTOVNÉ A ZPŮSOBŮ DORUČOVÁNÍ V ROCE 2018Došlo ke změnám v poštovném - poštovné přes Českou poštu se v roce 2018 bude odvíjet podle hmotnosti... arr3HABIBI - SOUTĚŽ LÉTA 2017HABIBI - SOUTĚŽ LÉTA 2017!!! VYHRAJTE NOVINKY 2017 OD HABIBI: 1. HABIBI - KLOUBY, ŠLACHY, VAZY,... arr3VÝSTAVA: LYSÁ NAD LABEM 15.-17.9.2017Pojedete na výstavu? Dovezeme Vám tam Vaše oblíbené směsi Habibi a ušetříte na poštovném. Objednávky... arr3VELKÉ ZLEVNĚNÍ HABIBI TRÁVENÍ BASIC!Chtěli jsme pro Vás vytvořit co možná cenově nejdostupnější probiotickou podporu. Z toho důvodu jsme... arr3PF 2017arr3"KŮŇ 2016" LYSÁ NAD LABEMPřijďte za námi na výstavu do Lysé nad Labem 23.9.-25.9.2016 ... arr3PF 2016 a plány pro rok 2016   Předsevzetí v projektu HABIBI pro Koně pro rok 2016 - na co se můžete těšit? 1. Dokončení... arr3Jitka a její kobylka Bibi (foto: Marie Votavová) JITKA A JEJÍ KOBYLKA BIBI –  CHRONICKÝ PRŮJEM NEZNÁMÉHO PŮVODU Jitka...

ČLÁNKY A REFERENCE » PŘÍBĚH HABIBI

PŘÍBĚH HABIBI

 

Projekt HABIBI PRO KONĚ je mi velkým posláním. Každý osobní životní projekt má i svůj příběh. Můj příběh začal již dávno, když jsem si domů na zahradu pořídila postarší arabskou klisnu a hřebce a těm se po dvou letech narodilo hříbátko...

Ale to by nebyl život, kdyby bylo vše tak idilické. A tak se stalo, že naše mlaďoučká kobylka Habibi těžce onemocněla. K životu však patří i to. Netřeba ale hned házet flintu do žita a věci vzdávat. Zůstaneme-li otevření a dáme-li šanci novým věcem, které život přináší právě v těžkých chvílích, mnohdy zjistíme, že se právě v těžkých situacích můžeme posouvat dál. Když se při tom našem posouvání daří i pomáhat druhým, pak je to posouvání o to hezčí.

Třeba vás náš příběh bude inspirovat, třeba vám dodá motivaci se posouvat dál třeba i v těch těžkých chvílích. Třeba vám náš příběh ukáže, že i těžké životní situace není potřeba hned vzdávat a dokonce na nich můžeme najít okamžiky, které nás mohou i obohatit - mne a mou Habibi život přetvořil a nasměroval směrem, který mi dává ten největší smysl.

A takhle to začalo...

 

Habibi, mladá plnokrevná arabská klisna, těžce onemocněla rok po svém narození. Příznaky onemocnění a reakce (nebo spíše nereakce) na jakoukoliv terapii byly záhadou pro terénní veterináře.

Habibi byla odvezena na kliniku koní VFU Brno, kde prodělala všechna možná vyšetření od punkci kloubů, ultrazvuky a rentgeny až po odběr mozkomíšního moku. Přesto byl konečný verdikt o příčině jejích potíží stále zahalen hořkým tajemstvím. Její stav naznačoval, že se jí doslova „splašil“ imunitní systém a způsoboval poškození vlastního organizmu, zejména kloubů. Příčina neznámá. Domnívali jsme se, že to mohla způsobit borelióza, avšak v té době ještě neexistovaly metody, kterými by bylo možné toto onemocnění u koní potvrdit. Habibi byla přeléčena na boreliózu i na několik dalších možných příčin, avšak překotná imunitní reakce se už nedala zastavit a kobylka se prudce zhoršovala.

 

 

Jediné, co dokázalo zvrátit tento proces byly velké dávky silných kortikoidů, které jí však ubližovaly závažnými vedlejšími účinky – schvácení kopyt, riziko rozvoje vředů, oslabení obranyschopnosti organizmu proti onemocněním i parazitózám a o špatném vlivu kortikoidů na kosti a klouby rostoucího mladého organizmu ani nemluvě. O Habibi pečovali na Klinice chorob koní na VFU Brno a posléze byla dlouhé měsíce, vlastně roky léčena i doma ve své rodné rodinné stáji. Měla fáze, kdy se zdála být normálním zdravým mladým spokojeným koněm, ale měla také období, kdy se prudce zhoršila a musela opět dostávat několikatýdení až několikaměsíční kůry kortikoidů.  To vše se naučila snášet neuvěřitelně statečně a její chuť do života mi dávala sílu unést ten pohled na její opakující se utrpení. Přiznávám, že mnohokrát jsem jí to celé chtěla ulehčit a ukončit to, ale  ona chtěla stršně moc žít -  vždy se po pár dnech „oklepala“ a zase začla běhat, válet se a dělat hříběcí lotroviny. Vždy, když se jí udělalo lépe, tak dováděla, jakoby to chtěla vše dohnat.

Postupem času se mi dařilo vypozorovat, co jí vadí, co jí pomáhá a upravovala jsem podmínky jejího chovu jejím potřebám. Přizpůsobovala jsem je jejímu momentálnímu stavu. Začala jsem se také intenzivně věnovat ovlivňování jejího zdravotního stavu přes výživu a to i díky náhodě, která mne přivedla na jednom z veterinárních seminářů k firmě Alltech.

Alltech je světovou špičkou v oboru zvaném – nutrigenomika ve výživě zvířat. Nutrigenomika je věda, která sleduje souvztažnosti výživy a jejího vlivu na „zapínání nebo vypínání“ projevů genů. Jinými slovy – jak dokážeme ovlivnit zdravotní stav a výkon zvířete výživou. Vždy mne zajímala zdravá výživa, ale do té doby jsem si zdaleka neuvědomovala její potenciál. Přidala jsem se k Alltechu a dále měla možnost studovat a v praxi sledovat, jak optimalizace výživy dokáže udělat ohromné rozdíly v chovech skotu, kde jsou i malé úpravy relativně dobře vyhodnotitelné v tak velkém množství krav a při všech možnostech mnoha sledovaných parametrů při běžných kontrolách užitkovosti. Jako zástupce Alltechu i pro koňskou sekci v ČR jsem pak tyto zkušenosti z několiksethlavých chovů dojnic využívala i při řešení mnohdy zapeklitých zdravotních potíží jednotlivců koní. Ćasto jsem se setkávala s faktem, že chovatelé mnohdy jakoby v začarovaném kruhu řeší potíže svých koní, aniž by řešili příčinu. Když jsem pochopila, že jako veterinářka nemusím léčit pouze nemoci, ale dokážu jim pomáhat předcházet přes výživu, věděla jsem, že toto je cesta, po které chci pokračovat.


Tak vznikly speciální receptury cílené na různé zdravotní potíže koní, které jsem pojmenovala po mé životní kobylce Habibi, která mne na tuto cestu vlastně přivedla. Tyto receptury využívají nutrigenomických poznatků Alltechu a jsou sestavené z vysoce kvalitních surovin, které Alltech vyvíjí – například. organické formy mikroprvků, včetně skvělého organického selenu Sel-plex, vyvazovače plísňových toxinů z krmiva, probiotické kvasinky, které mi pomohly udržet trávení mé Habibi při dlouhodobých antibiotických kůrách a další. Speciálky Habibi využívají i bylinky a vitamíny tak, aby pro koně s danými zdravotními komplikacemi byla podpora co možná nejširší – na co nejvíce úrovních, protože organizmus a jeho zdraví je jedno velké puzzle, kde vše souvisí se vším. Proto se snažím při sestavování receptur hledět na zdravotní potíže koní pohlížet holisticky.

První speciálky se týkaly konkrétních zdravotních komplikací – jako je imunita, svalové problémy, deficit selenu a na zpracování čekala nekvalitní kopytní rohovina, špatné přelínání, podlomy. Ale vzhledem k tomu, že většina podobných potíží vychází právě z nedostatků ve výživě a tak vznikla směs doplňující denní potřebu vitamínů a minerálů - Habibi Organika, která dává koni „náboje“ pro obranu při běžné i zvýšené zátěži, ať už jde o práci nebo zdánlivě běžné situace jako je třeba obyčejné přelínání. Často se nemoci u koní projeví právě po jarním nebo častěji po podzimním přelínání, které je pro koně velmi náročné na potřebu vitmínů a minerálů. Kůň pokud nemá jejich dostatečný přísun v potravě, nevydrží jít tzv. „ze sebe“ do nekonečna a tak „vyskakují“  mnohé nespecifické potíže – nekvalitní kopytní rohovina, podlomy, matná srst, nachlazení, kašel, výtoky z nozder, snížená imunita, únava, špatná regenerace po zátěži. Proto vznikla Habibi komplet vitamínová a minerální směs, která obsahuje vysoce kvalitní zdroje – mikroprvky od Alltechu ve stabilní organické formě – Bioplexy a Sel-plex (organický selen). Tyto jsou pro organizmus dobře využitelné a tudíž není potřeba je překrmovat a zatěžovat tak organizmus a životní prostředí, jsou šetrné a podávané ve formě, kterou umí organizmus hned použít bez nutnosti náročného a mnohdy zatěžujícího přetváření. Obyčejné zásobení vybalancovanou denní dávkou kvalitních minerálů a vitamínů umožní koni samotnému vyřešit si mnoho zdravotních potíží a nebo ještě lépe – umožní koni mnohým zdravotním komplikacím předejít.


Spolu s rozvojem speciálek Habibi se pomalu postupně lepšila i má nejstatečnější bojovnice - kobylka Habibi. Po čase se její potíže s rozbouřenou imunitou rozjížděly už jen právě při přelínání. Časem se nám tyto záchvaty dařily zvládat již jen doplňky výživy a dnes již záchvaty rozbouřené imunity netrpí vůbec. Dnes koncem roku 2017 je  jí 9 roků a věřím, že svůj největší boj již vyhrála. Má bohužel trvalé následky v podobě artrózy a tak z ní nikdy nebude jezdecký kůň, ale zvládá se celé dny spokojeně potloukat s ostatními koňmi po pastvině a je pro nás úžasným rodinným příslušníkem.

Také jsem hledala způsob, jak Habibi ulevit i s rozvinutou artrózou – právě i kvůli ní vznikla Speciálka na klouby, na které jsem ve složení rozhodně nešetřila. Kombinací účinné kloubní výživy, silných bylinných extraktů, výtažků DHA – polynenasycených mastných kyselin z vodních řas, organických Bioplexů a Sel-plexu, vitamínů a  dalších složek se podařilo vytvořit komplex ucelené podpory pojivové tkáně jako takové -  nejen, že tato speciálka pomáhá vyživit pojivovou tkáň (klouby, šlachy, vazy, podkoží) a tím „promazat“ a zlepšuje tak hybnost, ale také omezuje bolestivost a nežádoucí záněty v kloubech a šlachách, které by jinak tyto tkáně ještě více poškozovaly a přitom podporuje přirozené pochody zapojené do hojení těchto struktur.

Habibi stále ještě vyžaduje značně individuální přístup, ale to nejhorší jsme zvládly. Prožily jsme obě mnoho těžkých chvil a mnohokrát jsem přestávala vidět „to světlo na konci tunelu“. Měly jsme ale obě štěstí, že v těchto chvílích mne vždy někdo podržel a dodal mi sílu a odvahu celé ty dlouhé roky překonávat chorobu mé kobylky. Velký dík patří panu doktorovi Jahnovi z kliniky chorob koní, VFU Brno, který celou dobu sledoval vývoj stavu jejího onemocnění. Snad tato podrobná dokumentace tak atypického případu pomůže jiným koním, kteří by se dostali do podobných potíží. Již se dokonce podařilo zpracovat Habibin případ do odborné postgraduální studie. Dále mi velmi pomohli i ostatní lékaři z VFU Brno z kliniky koní, kteří se o Habibi starali, když byla na klinice a nebo když jsem s nimi konzultovala její různé problémy.  Také vděčím přípravkům od Alltechu – bez nich by Habibi jen těžko zvládla dobrat všechna ta antibiotika a překonat všechny vedlejší účinky kortikoidů.

Věřím, že Habibi má svůj boj vybojovaný a její uzdravení vidím jako obrovský úspěch mnoha lidí a za to jim všem děkuji!


Habibi mne přiměla hodně přemýšlet o různých přístupech k chovu, zdraví i výživě. Přiměla mne měnit jí podmínky podle jejích potřeb, přiměla mne na sobě hodně pracovat a to mne posouvalo stále dál nejen osobně, ale i profesně až k řešení potíží i jiných koní. Uvědomila jsem si, že koně zbytečně trpí mnoha „civilizačními“ chorobami dnešní doby. Proto vznikl projekt – HABIBI PRO KONĚ – aby pomohl lidem chovat své koně podle jejich individuálních potřeb – ať jde jen o základní přirozené potřeby koně nebo o specifické individuální potřeby při onemocněních.

Habibi znamená arabsky „miláček“ a to ona opravdu je. Všechno mi ohromně vrací. Věřím, že věci se v životě dějí tak, jak mají - díky boji s těžkou nemocí své Habibi jsem se vlastně opravdu našla a tak vám nyní mohu představit projekt HABIBI PRO KONĚ.

Projektem chceme pomoci všem chovatelům, kteří potřebují získat informace, jak chovat svého konkrétního koně co nejlépe - tyto informace budeme postupně přidávat ve článcích a videích od předních českých odborníků. Také vyrábíme Speciální směsi HABIBI z kvalitních přírodních surovin postavených tak, aby co nejlépe podpořily individuální potřeby koní.

Rádi přijmeme příspěvek kohokoli, kdo se bude chtít připojit do projektu, ať už vlastním příběhem nebo vlastním projektem, který může pomoci chovatelům a hlavně jejich koním.

Poselství od Habibi:

"Pro každého koňáka je ten nejkrásnější pocit, když dostane důvěru svého koně a když se zaslouženě stane jeho "stádem". Ať jste stádem pro vašeho koně a ať jsou vaše společné chvíle plné pohody a souznění." :-)

MVDr. Romana Babáková

www.HABIBIproKone.cz